Główna

Kot norweski leśny

Koty tej rasy na pozór niewiele różnia sie od Maine Coon i prawdopodobnie mogły się przyczynić do ich rozwoju . Norsk Skaukatt , jak nazywa się je w Norwegii , lubią przebywać na wolnym powietrzu . Natura obdarzyła je dużą wytrzymałością fizyczną i psychiczną , pozwalającą na przetrwanie mroźnych zimowych miesięcy . Długie , gęste , dwuwarstwowe futro nie nasiąka wodą i dobrze znosi nawet najgorsze ulewy . Początkowo koty te znane były głownie w Norwegii i Szwecji , obecnie obok Maine Coon , są jedną z najpopularniejszych ras kotów półdługowłosych na świecie . Norweskie Leśne z dużą radością wychodzą z domu na spacery . Chociaż sugerowano , iż koty te są potomkami przywiezionych do Norwegii angor i miejscowych kotów krótkowłosych , ich pochodzenie do dzisiaj nie jest znane .

Norweskie Leśne są dużymi kotami o dobrze umięśnionym ciele i charakterystycznej trójkątnej głowie i prostym profilu . Pomimo pozornego podobieństwa do Maine Coon , koty Norweskie Leśne bardzo różnią się od swoich amerykańskich kuzynów . Jedną z charakterystycznych cech Norweskich Leśnych są ich tylne nogi , które są dłuższe od przednich . Oczy są lekko skośne , a zewnętrzne kąciki oczu usytuowane wyżej niż wewnętrzne . Koty Norweskie Leśne , podobnie jak inne koty ras naturalnych , występują w wielu odmianach barwnych . Umaszczenie szylkretowe jest typowe dla osobników płci żeńskiej. Charakterystyczne dwuwarstwowe futro jest niezmiernie ważną i nieodłączną cechą rasy . Latem , w okresie linienia , znaczna część futra zostaje zrzucona , ale pozostają długie włosy okrywowe na tułowiu i ogonie .

Koty Norweskie Leśne cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na urodę , ale również wspaniały temperament i inteligencję . W różnych rejonach świata , zależnie od warunków klimatycznych , ich szata może wyglądać nieco inaczej . Charakterystyczne dla kotów norweskich gęste futro u osobników przebywających stale w domu , w cieple , jest często krótsze i bardziej miękkie niż u kotów wychodzących na wolne powietrze . Uszy kota Norweskiego Leśnego są duże , o szerokiej podstawie , zakończone ''rysimi '' pędzelkami .

Koty tej rasy rozwijają sie powoli i nie osiągają dojrzałości przed czwartym rokiem życia . Są to idealne koty rodzinne , dobrze się im układa z dziećmi , psami czy innymi kotami . Maja łagodne usposobienie . Wielu właścicieli twierdzi , że ze wszystkich kotów jakie mieli , te są najbardziej kochane . Jeśli koty maja jakąś wadę , jest nią niewątpliwie to , że chcą cały czas być z Tobą . Lecz nie są kotami lubiącymi siedzieć na kolankach , chyba że na ich warunkach . Ułożą sie w Twoim łóżku , ale nie będą chciały spać pod przykryciem . Głaskanie po głowie i drapanie pod brodą są oczywiście konieczne , ale z pewnym umiarem . Kot sam upomni się kiedy będzie potrzebował więcej niż zwykle uwagi , a jeśli Go zignorujesz - powie głośniej , bowiem są to koty nadzwyczaj gadatliwe , mające delikatny i dzwoniący głos , chociaż potrafią również być bardzo głośne :)