Główna

Maine coon

MAMY KOCIĘTA!Maine Coon to pierwsza długowłosa rasa , która powstała naturalnie w Ameryce Północnej , w okolicach stanu Maine , na Wybrzeżu Wschodnim . Koty te są duże i dobrze umięśnione : kocury często ważą nawet do 15 kilogramów , kotki zaś są tylko nieznacznie lżejsze . Futro kotów rasy Maine Coon jest gęste i grube , dłuższe na tułowiu i portkach . Podszerstek jest miękki i delikatny , a bardzo długi ogon jest pokryty długim i obfitym futrem.

W dawnych czasach Maine coon były zwierzętami '' roboczymi'' , gdyż zabierano je na statki , aby tępiły gryzonie . Z tamtych czasów pozostało im przyzwyczajenie spania w ciasnych miejscach , gdzie podczas odpoczynku potrafią przybierać najbardziej nieprawdopodobne pozycje . Charakterystyczną cechą kotów tej rasy , oczywiście poza wielkością , jest ich kanciasta głowa z charakterystyczną , dość długą kufą . U dorosłych kocurów wyraźnie zarysowana żuchwa poszerza twarz . Koty te mają duże , wysoko osadzone uszy zwieńczone pędzelkami . Klatka piersiowa jest muskularna i szeroka , łapy mocne. Maine Coon bardzo lubią przebywać na wolnym powietrzu . Jedną z charakterystycznych cech kotów tej rasy jest rytuał zwiazany z pielęgnacja ogona , który kot owija wokół przednich łap i dokładnie wylizuje . Latem koty tracą dłuzszy włos , dlatego kryza staje się mniej okazała . Zdarza sie , że te inteligentne koty łapami podnosza pożywienie i zabawki .

Nie boja się wody , ponieważ ich gęste futro doskonale chroni je przed chłodem i wilgocią , a w domu często z przyjemnością bawią się kroplami wody kapiącymi z kranu . Znana legenda głosi , że maine coon powstały ze skrzyżowania półdzikich kotów domowych z szopem z tąd drugi człon nazwy rasy tych kotów ;;coon'' , prawdopodobnie nawiązuje do pręgowania ogona ,który jest podobny do ogona szopa pracza ( ang. raccoon ) . Maine coon są bardzo inteligentne i łatwo sie ucza , bez problemów mozna je wiec przyzwyczaić do chodzenia na smyczy a kotki tej rasy są doskonałymi matkami . Kocięta dojrzejwaja wolno i dopiero w wielu 4-5 lat osiągaja pełny wzrost . Maine Coon sa kotami przyjaznymi i serdecznymi . Są nastawione na życie w rodzinie i zyją w zgodzie z innymi zwierzetami domowymi .